Meb Yeni Zeka Testleri Satın Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) yıllardır kullandığı ölçümleme ve testleri bir kenara bıraktı. Bunun yerine amerika ve avrupa’da sıklıkla kullanılan 3 farklı zeka testini lisans hakları ile birlikte satın aldı.

Bakanlık testleri satın almadan önce alan taraması yaparak yaklaşık 3 bin öğrenci üzerinde testlerin kullanılması konusunda bir araştırma yaptı. Satın alınan yeni testler ve uygulamaları 2014-2015 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte kullanıma gireceği açıklandı.

 

ZEKA İÇİN ÜÇ FARKLI TEST GELİŞTİRİLDİ

Proje kapsamında satın alınan psikolojik ölçme araçlarından “Wechsler Testi (WNV)”, sözel sorulara yer verilmemiş dile dayanmayan bireysel zeka testi olarak tanımlanıyor. 4-21 yaş arasındaki işitme engelli, konuşma bozuklukları, ana dil problemi, afazi, serebral palsi ve otistik bozuklukları olan bireyler için kullanılıyor. Testin sonunda değerlendirilen bireylere ilişkin IQ puanı veriliyor.

Sözel ve performansa dayanan bireysel zeka testi olan Kaufman Kısa Zeka Testi (Second Edition) ise 4-90 yaş arasındaki bireylere uygulanıyor. Test, bireylerin eğitimle kazanılan yetenekleri, yeni problemleri çözebilme, sözel olmayan yetenek alanlarındaki zihinsel düzeylerini belirlemek amacıyla kullanılıyor.

Bilişsel yetenekleri ve eğitsel başarıyı değerlendiren Woodcock-Johnson® III Test Bataryası da yurt dışında 2-90 yaşları arasındaki bireylere yönelik geliştirildi. Bilişsel yetenek ve başarı testleri bireylerin öğrenme yetersizliklerini tanılamak, eğitim programlarıyla bireysel eğitim programlarını planlamak, gelişimini değerlendirmek, güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmek amacıyla kullanılıyor.

(ÜYÇ= Üstün Yetenekli Çocuk)

 

Hakkında ogretmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica