Öğretmen Maaşı 23 Cumhuriyet Altını Ediyordu

Adanalı Tarihçi Cezmi Yurtsever bordroları incelemiş. Buna göre bir öğretmen Cumhuriyetin ilk yıllarında 23 cumhuriyet altını alıyormuş. Bugün ise bir öğretmen maaşı ortalama 2.500 TL’dir.
Öğretmenlik mesleğinin toplumda itibar kaybettiğini söyleyen Koncuk, Sendikamızın yaptığı ankete göre, katılımcıların yüzde 63’ü öğretmenlik mesleğinin en itibarlı döneminin Atatürk dönemi olduğunu söylüyor. Bakınız Atatürk dönemi, Cumhuriyetin kuruluşu ile ölümü tarihi arasındaki dönemdir. Yaklaşık olarak 18 yıllık bir dönemdir. 18 yıllık bu dönem milletimizin iğneye dahi ihtiyaç olduğu, parasının olmadığı bir dönemdir.

Adana Erkek Lisesinin arşivlerinde yapılan bir çalışmadan söz etmek istiyorum. Tarihçi Cezmi Yurtsever bordroları incelemiş. Buna göre bir öğretmen Cumhuriyetin ilk yıllarında 23 cumhuriyet altını alıyormuş. Bugün ise bir öğretmen maaşı ortalama 2.500 TL’dir” dedi. Genel Başkan, “Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Eğitimde istediğimiz başarıyı elde edemedik’ diyor. Sayın Milli Eğitim Bakanı da ‘Eğitimde dünyada 20’inci sıradayız’ diyor. Hangisi doğru, takdir vatandaşlarımızındır.

Kaynak : https://www.facebook.com/ismail.koncuk/posts/1317657358267590

Hakkında egitimci

Kendisi de bir eğitimci olan yazarımız sitemizin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica