Rehber Öğretmenlere Nöbet Görevi Verilmeli Midir ?

Milliği Eğitim Bakanlığının 10.11.2017 tarihli yeni Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğin de rehber öğretmenlere yeni görev ve sorumluluk tanımlanmıştı. En çok yönetmeliğin 34. maddesinde tanımlanan belleticilik ve nöbet tutma zorunluluğu görevi gündeme geldi.

Birçok rehber öğretmen arkadaşımız gerek sosyal medya gerek ise öğretmen siteleri , memur siteleri gibi mecralar da bu konunun rehberlik faaliyetlerini olumsuz etkileyeceği bu nedenle rehberlik hizmetlerinin yürütülmesinde aksamalar meydana getireceği gerekçesi ile katı biçim de eleştiride bulunmaktadır.

Ayrıca bu konu üzerinde eğitim sendikaları ve sendikaların genel başkanları da fikirlerini sosyal medya aracılığı ile belirtmiştir. Eğitim Birsen genel başkanı Ali Yalçın rehber öğretmenlerin çalışma saatlerinin değişmediğini belirterek , çalışma barışını ve iş motivasyonunu bozacağı gerekçesi ile yargı yoluna başvuracaklarını twitter hesabından duyurdu.

 

Türk Eğitimsen Genel Başkanı İsmail Koncuk’ta yeni rehberlik hizmetleri yönetmeliği ve rehber öğretmenlere getirilen nöbet görevi hakkında gerekçeleri ile birlikte bir değerlendirme raporu hazırlayarak kamu oyu ile paylaşmıştır. İlgili değerlendirme yazısına ulaşmak için tıklayınız https://www.turkegitimsen.org.tr/icerik_goster.php?Id=11956

Güncelleme 14.11.2017 ; ayrıca Türk Eğitimsen yeni yönetmeliğin ilgili bazı maddelerine dava açarak hukuksal mücadeleyi başlatmış bulunmaktadır. İlgili haber için tıklayınız. https://www.turkegitimsen.org.tr/icerik_goster.php?Id=11963

 

Rehber Öğretmenlere Nöbet Görevi Verilmeli midir ?

 

Yeni çıkan yönetmelik hakkında ve rehber öğretmenlere verilen nöbet görevi hakkında birçok merci ve kişi görüşlerini belirttiler. Bizler okullarımızda eğitim öğretim alanında hizmet veren öğretmenler olarak , rehber öğretmenler arkadaşlarımıza nöbet görevi verilmesine nasıl bakıyoruz.

  1. Rehber Öğretmenlere Nöbet görevi verilmesini onaylıyor muyuz ?
  2. Rehber Öğretmenlere Nöbet görevi verilmesini karşımıyız ?

 

gerekçeleri ile birlikte nöbet görevinin rehberlik hizmetine olumlu yada olumsuz etkisi , çalışma barışı ve öğrenci açısından değerlendirmenizi ve fikirlerinizi gerekçeleri ile birlikte paylaşmanızı rica ediyoruz. Böylelikle okullarda verilen rehberlik hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına yönelik genel kanaat ortaya çıkmış olacak ve bu hizmetin yürütülmesine katkı vermiş olacağız. Görüşleriniz bizim için önemlidir.

 

Hakkında Sadettin SARIBAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica